Rawaink

Poznaj strefę fab-lab w Rawa.Ink!

Miejski Inkubator Przedsiębiorczości Rawa.Ink dysponuje trzema pomieszczeniami typu fab-lab, których rezerwacji możecie Państwo dokonać poprzez stronę internetową https://rawaink.katowice.eu/rezerwacja-miejsca/?post-type=fab-lab

 

Wspomniane pracownie to:

Pracownia krawiecka, w której znajdują się zestawy do szycia, dwie maszyny do szycia oraz manekiny do wykorzystania przy ekspozycji projektów.

 

Pracownia design, która wyposażona jest w stół do pracy w zespole, tablicę oraz flipchart interaktywny Samsung Flip o powierzchni 55’’. Flipchart dysponuje swoim oprogramowaniem oraz posiada możliwość podłączenia pendrive’a lub udostępnienia ekranu smartfona dysponującego oprogramowaniem Miracast kompatybilnym z funkcjonalnością Samsunga Smart View.

 

Pracownia projektowa wyposażona w dwa komputery multimedialne. Na komputerach na chwilę obecną zainstalowane jest następujące oprogramowanie:

 • Adobe Illustrator 2021 – program służący do projektowania grafiki wektorowej, logotypów, wizytówek i pozostałych form graficznych. Umożliwia zapisanie pliku w różnych formatach oraz przygotowanie plików do druku wg. standardów Adobe PDF obsługiwanego przez wszystkie drukarnie cyfrowe. Ponadto program służy do projektowania grafiki użytkowej z możliwością eksportowania jej do pozostałych programów pakietu Adobe.
 • Adobe Acrobat DC – program służący do odczytu plików pdf, ponadto spełniający funkcję edytora. Umożliwia również eksportowanie plików do innych formatów.
 • Adobe XD – program służący do projektowania interaktywnej grafiki użytkowej wykorzystywanej do obsługi stron internetowych. Umożliwia nie tylko opcje designerskie, ale dysponuje również narzędziami do projektowania UX/UI stron internetowych oraz aplikacji mobilnych.
 • Adobe Premier Rush 1.5 – program służący do montażu oraz obróbki video z możliwością nakładania grafik użytkowych wytworzonych w pozostałych programach pakietu Adobe.
 • Adobe Fresco – program do szeroko pojętego malowania z gamą filtrów emulujących różne pędzle oraz narzędzia rysownicze. Program jest kompatybilny z tabletami graficznymi.
 • Adobe Bridge – biblioteka multimediów pakietu Adobe.
 • Gstar CAD – program inżynierski typu CAD, do wykonywania projektów 2D i 3D, dokumentacji projektowej, rysunków, planów i projektów oraz wyliczeń projektowych.
 • Paint 3D – pełna wersja Painta  3D do wykonywania grafiki użytkowej oraz prostego modelowania 3D.
 • GIMP – program do obróbki zdjęć na licencji freeware, kompatybilny z rozszerzeniami projektów wykonanych za pomocą oprogramowania typu Adobe oraz Corel.
 • Blender – program do zaawansowanego modelowania oraz animacji 3D z wgranym językiem Polskim. Jest to narzędzie wykorzystujące skrypty języka programowania Python.
 • Audacity – program na licencji freeware do obróbki, kompresji oraz konwersji i nagrywania audio.

 

Dla bezpieczeństwa, prosimy, aby po skończonej pracy skopiować swoją pracę na pendrve’a oraz usunąć pliki, na których Państwo pracowali.

Jednocześnie przypominamy, że chcąc skorzystać z fab-labów należy użytkować je w sposób zgodny z Regulaminem użytkowania fab-labów, który znajdziecie Państwo na https://rawaink.katowice.eu/wp-content/uploads/2020/06/Za%C5%82.-4.-Regulamin-fab-lab.pdf

 

arrow arrow
return to top